Vážení přátelé, kolegové a spoluúčastníci našeho velkolepého představení vůbec!

Cirkus, přátelé.

Máte v tom pěkný cirkus, říká se. Přitom ale! Z naší malé nenápadné maringotky řídíme běh světa. A někdy jsou to opravdu artistická čísla.

Není jednoduché udržet se vstoje na běžícím koni – co teprve by mohl vyprávět medvěd na motorce – a stejně tak není jednoduché udržet se na trhu.

Je to jako na houpačce, jako na kolotoči. Čím rychleji se chcete točit, tím je pravděpodobnější, že vás to vyhodí ze sedla. A to jste tak dlouho vybírali, co si osedláte. Tramvaj, autíčko, koníčka nebo kohouta?

Ale kupte si za pár kaček prach a broky a vystřelíte si ze všech. Papírová růže nikdy nezvadne, a i když vybledne, pořád bude připomínat nádherné časy divokých začátků.

A ve varieté se střídají cvičená zvířata s chlapíky, kteří tak žonglují se slovy, že ke konci nevíte, čím to všechno začalo.

Takže až zase budete číst, že něco je mediální cirkus, uvědomte si, že i když máte na jazyku něco o šašcích, ve skutečnosti je to práce velkého krotitele. A někde v pozadí se směje klaun.

Samozřejmě, aby se nám dařilo, musíme bojovat. Ostatně, je to džungle, že. Ale tisíckrát raději divokou džungli a třeba skončit nahý na břehu, než zoologickou s denním přídělem žrádla a venčení, po čemž dnes tolik lidí volá. Slušní lidé chtějí pořádek. Odvážní chtějí měnit svět.

Máte v tom pěkný cirkus, říká se. Přitom ale! Cirkus je dokonale předem připravená show. Diváci vstávají a tleskají vestoje, principál se uklání.

Váš Rolf Volf, ředitel manéže a principál,

v podstatě pořád s hlavou v tlamě tygra